22/03/2023  

Закрути міцніше кран – щоб не витік океан

Виставка-інформація

22 березня 2023 року Краснокутською дитячою бібліотекою-філією оформлено виставку-інформацію «Закрути міцніше кран - щоб не витік океан» (до Всесвітнього дня води), де представлена інформація про дивовижний світ природи та з перших із чудес планети Земля – водою, яка має надзвичайну важливість для навколишнього світу та для продовження життя на землі.

Закрути міцніше кран - щоб не витік океан

 

Книги на виставці розкриють таємниці океанів та морів, рік та озер, адже вода – це вічна цінність, до якої ми повинні відноситися з повагою, не завдаючи їй шкоди та пильно оберігаючи.

Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів.

З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.

До 2050 р. майже кожен четвертий житель планети житиме, швидше за все, відчуваючи хронічну або періо­дичну нестачу прісної води.

Для України питання води також є надзвичайно актуальним, адже не зважаючи на велику кількість річок, Україна, за запасами доступних до використання водних ресурсів належить до малозабезпечених країн Європи та світу. Так, на одну людину в Україні в середньому припадає лише 1 тисяча кубічних метрів річкового стоку у рік, у той час, як за оцінкою Європейської Економічної Комісії ООН держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тисяч кубічних метрів на людину, вважається водонезабезпеченою.

Враховуючи те, що в Україні, з одного боку, низький рівень водозабезпечення, а з іншого, діє потужний водоємкий виробничий комплекс, що не відповідає відновлюваній спроможності водних екосистем, проблема раціонального використання води стала одним з чинників національної безпеки України.

Тому нагальною потребою сьогодення є запровадження нових ресурсозберігаючих технологій, насамперед у тих галузях економіки, які є найбільшими забруднювачами – у промисловості, житлово-комунальному господарстві та сільськогосподарському виробництві.

Беручи курс на Європейську інтеграцію, Україна взяла зобов’язання впровадити у національне законодавство норми 6 європейських директив, передбачених Угодою про Асоціацію і пов’язаних із водою. Це Водна рамкова і паводкова директиви, Директива про питну воду та Директива про нітратне забруднення, Директива про очистку міських стічних вод та Європейська морська стратегія.

Наразі, завдяки наполегливій роботі Парламенту та Уряду України, Мінприроди, Держводагентства, фахівців профільних наукових установ і організацій, неурядових громадських організацій, Україна досягла суттєвого прогресу у впровадженні європейських принципів і підходів до збалансованого управління водними ресурсами.

Так, 2016 року прийнято Закон України щодо запровадження інтегрованих підходів до управління водними ресурсами за басейновим принципом, яким створено правову основу впровадження принципів і підходів Водної рамкової та Паводкової директив, внесені зміни до законодавства з питань питного водопостачання та водовідведення. Проте, попереду ще багато роботи.

Узяті Україною зобов’язання е дуже амбітними, але спільними зусиллями ми вибудуємо ефективну модель управління водними ресурсами на засадах басейнового принципу.

Всесвітній день води – це свято професіоналів, для яких охорона вод і відтворенням водних ресурсів, є щоденною роботою.

Хай наші ріки будуть чистими і прозорими!

 

Прокрутити вгору