08/05/2023  

В пам’ять від нащадків

Екскурс в минуле

Своєрідний краєзнавчий аркуш перегорнули 08.05.2023 р. бібліотечні та музейні працівники Сахновщинської громади, які спільно провели для своїх колег тематичний екскурс в минуле «В пам’ять від нащадків», присвячений Дню пам’яті та примирення.

В пам’ять від нащадків

 

Пам’ять про Другу світову війну – це не тільки спомин про героїв-орденоносців, звитяжних та легендарних льотчиків винищувачів, капітанів ракетоносців, генералів, маршалів. Про них достатньо написано у товстих мемуарних книгах, відзнято кілометри документальної кінохроніки, в честназвано вулиці, встановлено пам’ятники, барельєфи, стели… Згадка про війну – в першу чергу, збереження пам’яті про рядового простого солдата, пересічну вдову, знедолених дітей грізних сорокових, скромних тиловиків. Тож не зблякнуть і з часом сторінки історичного літопису Сахновщини. Головною героїнею заходу була сахновщанка Костоглодова Емма Антонівна, яка вже, на жаль, за межею вічності. Місце проведення невипадкове – невеличкий сквер селища Сахновщина по вулиці Південновокзальній, ініціатором заснування якого виступила вчителька історії місцевої середньої школи №1 Костоглодова Е.А. Вона довгий час несла просвітництво підростаючому поколінню, щоб у їхніх серцях жило шанобливе ставлення до історичного минулого Батьківщини.

Вступне слово проголосила директор КЗ «Сахновщинська публічна бібліотека» Любов Волошина. Про біографію, високі освітні досягнення заслуженого вчителя України Е.А.Костоглодової розповіла присутнім директор Сахновщинського краєзнавчого музею Ніна Прядко. Фахівець музейної справи зупинилась на блокадному періоді життя юної Емми, якій довелось маленькою дівчинкою пережити жахливу блокаду в Ленінграді. Дехто з рідні  дитини помер в муках від голоду, воював на фронті, перебував в ленінградському підпіллі, партизанив проти фашистської нечисті. Ніна Миколаївна також  продемонструвала оригінальні фотознімки, книгу красноградського краєзнавця Дмитра Мариненка «Сузір’я талантів рідного краю», інші писемні матеріали (публікації з газет, свідчення) про  життєвий та професійний шлях Емми Антонівни, наголосила на особливостях її педагогічної майстерності, новаторстві на ниві освіти. Долучилися до акції і учні Емми Антонівни. ЇЇ вихованка, Римма Устименко, нині голова Громадської ради  при Сахновщинській селищній раді також прийшла не з порожніми руками. Учасникам заходу були представлені фотосвітлини із шкільної діяльності  учнівського колективу, де Костоглодова Е.А. була класним керівником; власноруч написані вчителькою педагогічні нотатки. Римма Іванівна проінформувала про бурхливе, змістовне, насичене різноманітними національно-патріотичними подіями життя школи, неабиякий педагогічний хист улюбленої вчительки. Окремо зупинилась на миттєвостях, пов’язаних з плануванням цього парку, висадженням на початку 80-тих років дерев на колишньому пустирі, приурочених до 35-річчя Перемоги.

Ще одна учениця Віталія Дудка, головний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту Сахновщинської селищної ради, теж поділилася теплими спогадами про свою вчительку історії Емму Антонівну. Зазначила її справедливість, дозовану вимогливість, інтелігентність, порядність, самобутність, виняткову любов до дітей.

Справа, започаткована освітянкою, заслуговує глибокої вдячності і з екологічного боку. Людини вже давно немає, а жива пам’ятка природи лишилася нащадкам. Шумлять розлогі, пишні дерева, щебечуть птахи, де-не-де пробігають прудконогі дрібні ящірки. Зона затишного затінку та прохолоди в спеку. Як добрий знак, що життя продовжується з надією до мирного поступу вперед… Присутнє зібрання надало пропозиції щодо присвоєння скверу, цьому острівцю зеленої природи селища імені Емми Антонівни, проведення суттєвих робіт з благоустрою зазначеного куточка.

В завершення було відвідано на цвинтарі поховання знаного педагога та вшановано квітами.

 

 

Прокрутити вгору