20/02/2023  

Творчість, осіяна теплом

Відкрита полиця

20 лютого 2023 року виповнюється 115 років від дня народження української письменниці, перекладачки Марії Аркадіївни Пригари, яка більше 50 років свого творчого життя віддала літературній творчості для дітей. Поетична та прозова спадщина М. Пригари стала класичним надбанням української дитячої літератури. Цього дня Краснокутською дитячою бібліотекою-філією оформлено традиційну відкриту полицю «Ювіляри – року» - «Творчість, осіяна теплом», де представлені книги письменниці. Це вісім оповідань під загальною назвою «Козак Голота», які написані за мотивами українських народних дум, повість «Михайлик — джура козацький», вірші та казки.

Творчість, осіяна теплом

 

Перші книжки для дітей Марії Аркадіївни Пригари вийшли 1929 році. Це «Весна на селі» та «Дитячий садок».

Десятки книжок М. Пригари виховували в кількох поколіннях українських дітей любов до батьківщини, її історії й природи. Це й пейзажні поезії «Ми любим сонце і весну», і «Місто чудес», і особливо такі історичні казки й повісті, як «Козак Голота» (1966), «Михайлик — джура козацький», «Як три брати з Азова тікали», «Маруся Богуславка», «Тече Дніпро в синє море» та інші.

У поетичному доробку  письменниці — найбільш відомі збірки поезій: «Дорогами війни» (1944), «Напередодні» (1947), «Сестри» (1948), «Школярі» (1951), «Казки» (1956), «Ростемо завзяті» (1959), «Ми любим сонце і весну» (1960), «Містечко чудес» (1962), «На лісовій галявині» (1963), «Якщо ми знайомі» (1965).

Плідно працювала Марія Пригара і у царині художнього перекладу. Її перу належать українські переклади роману «Фараон» Б. Пруса, поеми М. Некрасова «Кому на Русі жити добре?», романів та повістей Ванди Василевської «Вогні на болотах», «Райдуга», «Просто любов», «Кімната на горищі», «Пісня над водами», романів В. Реймонта «Селяни», Е. Ожешко «Хам», Є. Путрамента «Роздоріжжя». Для дітей вона переклала українською мовою твори С. Маршака, К. Чуковського, А. Барто, С. Михалкова та ін.

У 1979 р. за «Вибрані твори. В 2-х томах» (1978) Марія Пригара була удостоєна літературної премії імені Лесі Українки.

 

Прокрутити вгору