07/02/2022  

Ті дні у пам’яті народній

Виставка-пам’ять

Давно відгриміли останні залпи Другої Світової війни, але пам’ять людська знову і знову повертає нас до тих важких і грізних часів воєнного лихоліття ХХ століття. До цієї дати в Шевченківській публічній бібліотеці діє виставка-пам’ять «Ті дні у пам’яті народній».

Ті дні у пам’яті народній

 

Війна забрала життя більше восьми мільйонів українців, до п’яти з половиною тисяч жителів Шевченківщини. Кілька тисяч фронтовиків і цивільних жителів нашого краю залишилися інвалідами, стали дітьми війни.

Фронт двічі проходив через Шевченківщину, його територія понад сім місяців перебувала  в окупації, ще 15 місяців  – була у прифронтовій зоні.

Зима 1943 року видалася особливо холодною. Скрізь лежав глибокий сніг, хуртовини не припинялися, стояв сильний мороз. Це була вже друга воєнна зима на території нашого краю.

Саме в цей час розпочалася Харківська наступальна операція «Зірка». Долаючи опір противника, наші війська повільно рухалися вперед, переважно у південно – західному напрямку.

1 лютого 1943 року о 5 годині 30 хвилин командуючому корпусом генерал-майору С.В. Соколову надійшов наказ про наступ.

2 лютого о 6-й годині ранку з’єднання 3-ї танкової армії при підтримці артилерії перейшли у наступ.

3 лютого частини 13-ї гвардійської кавалерійської дивізії звільнили Новомиколаївку, Аркадівку та Іванівку, 8- а гвардійська дивізія звільнила села Гусинка, Ленінка, Шишківка, Нижній Бурлук, Великі Хутори.

У ніч з третього на четверте лютого війська після короткого запеклого нічного  бою звільнили Грозу.

4 лютого бійці 48-го гвардійського полку ввійшли до сіл Тетянівка і Гетьманівка, а підрозділи  1176 і 1180 – го стрілецьких полків визволили Троїцьке, Михайлівку, Раївку.

5 лютого о 5 –й годині ранку війська вступили в Шевченкове. Це були бійці 1178 –го стрілецького полку та 350-ї стрілецької дивізії, 115 танкової бригади і кавалеристи 50-го кавалерійського полку, 13-ї гвардійської кавалерійської дивізії.

Місцеві жителі радо зустрічали своїх визволителів.

На виставці представлена література воєнної тематики та книги наших краєзнавців Андрія Булиги, Вячеслава Тройнера «Шевченківський район у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» і «Солдати Перемоги» у 2-х томах. Автори цих видань провели велику дослідницко-пошукову роботу про етапи воєнних дій на території Шевченківщини та про фронтову долю наших земляків.

Запрошуємо до перегляду виставки.

 

Прокрутити вгору