31/05/2023  

Сутність і стихія народного життя

Виставка однієї книги

Він не був щирою людиною, відкритою світові. На його чолі відбивалося вічне протистояння з людьми, та й із самим собою, - і не тільки внаслідок надзвичайного характеру. Роман Андріяшик (1933 – 2000), який прожив від голодомору до зламу тисячоліть, був особливим епічним прозаїком, якому нині виповнилося б 90 років. Сахновщинська публічна бібліотека письменника-ювіляра вшанувала виставкою однієї книги «Сутність і стихія народного життя».

Сутність і стихія народного життя

 

Цей однотомник унікальний: він уперше з’єднує воєдино найвизначніші твори видатного прозаїка. Звісно, експозиція була доповнена літературно-критичним та енциклопедичним матеріалом, але все-таки домінувало художнє авторське видання. Світ його нетлінної духовної спадщини загальнолюдський і воднораз глибинно український. Добро і зло, любов і ненависть, сутність і стихія народного буття – осердя високохудожніх, оригінальних романів «Люди зі страху», «Додому нема вороття», «Полтва» та «Сторонець». Органічно доповнює їх лебедина пісня незабутнього автора – незавершена епічна оповідь «Три хрести».
Андріяшик був чудовим майстром історичного роману. Його найбільше хвилює загубленість українців між часами, війнами й кордонами. Прозаїк не просто ілюструє історичний побут. Навпаки, розуміння історії приходить із розуміння повсякдення. Саме тому його книги не перетворилися на плакатні ілюстрації політичної хворобливої банальщини. Ювіляр зумів пов’язати долі своїх героїв із загальною ідеєю українського визволення. Тож під знаком цієї ідеї живуть персонажі його творів.
Прозаїк так і не зупинився у вічному русі творчості. Проте Роман Андріяшик не встиг побачити опублікованими ані свої письменницькі щоденники, ані свій роман «Три хрести». Зате пощастило нам з вами. Усе найкраще ним створене увійшло до презентованого на виставці ошатного видання. Це, безперечно, велика подія для національної літератури. Зайдіть до бібліотеки, його твори варті прочитання.

 

Прокрутити вгору