В СРСР і Україні афганською війною було прийнято вважати 10-річний період з 1979 по 1989 рік, коли на території цієї азіатської країни перебували радянські солдати.
Насправді це тільки частина тривалого громадянського конфлікту, а початок війни в Афганістані припадає на 1973 рік. У цей час там відбулося повалення монархічного ладу і встановився режим правління Мухаммеда Дауда. Він був нетривалим, оскільки в 1978 році трапилася Квітнева (Савурська) революція. Це привело до влади Народно-Демократичну партію Афганістану (НДПА).
З найперших днів встановлення влади НДПА в Афганістані почалися збройні сутички і заколоти. Один з них, що стався в місті Гераті в березні 1979-го, призвів до загибелі більше 2 тисяч мирних жителів.
Нова влада втрачала контроль над країною і звернулася за допомогою до СРСР (подібних прохань вона зробила близько 20). Більше ніхто в світі не став би допомагати комуністичній країні, оточеній ісламістами і націоналістами.
У вересні 1979 в Афганістані стався новий переворот, який змінив керівництво НДПА. Країною став керувати Хафізулла Амін. КДБ повідомив у Політбюро про те, що ця людина працює на ЦРУ.
Це ще більше переконало Москву в необхідності радянського втручання.
У 1980-ті роки звичайним людям мало що було відомо про афганську війну, оскільки поширення інформації обмежувалося цензурою. Всі повідомлення по ТБ і в газетах були, в основному, про успіхи воїнів-інтернаціоналістів, а про трагедії і втрати воліли мовчати.
Цинкові труни з тілами загиблих доставляли на батьківщину потайки, похорони проходили без розголосу. «Вантаж 200» став одним із символів тієї епохи.
Лише в 1989 році газета «Правда» повідомила, що втрати СРСР в Афганістані склали 13835 осіб. Через 10 років їх кількість зросла до 15 тисяч, так як деякі учасники бойових дій загинули від ран і хвороб, отриманих на війні.
Війна в Афганістані, причини якої досі є предметом суперечок істориків, стала найважчим військовим конфліктом для Радянського Союзу з моменту припинення Великої Вітчизняної Війни. Це був важливий уривок протистояння між СРСР і США, що тривав майже 10 років і коштував життя кільком тисячам солдатів і офіцерів. Після виведення радянських військ конфлікт в Афганістані так і не був вичерпаний, бойові зіткнення тривають донині.
В рамках патріотичної викладки читачі мали змогу ознайомилися з літературою про війну в Афганістані та подивитися відеоматеріали: «Чужа та непотрібна війна: спогади учасників Афганської війни / Невигадані історії» та «Афганська війна. Д/Ф «Ми вас туди не посилали..».
https://www.youtube.com/watch?v=CaOsOEWv43c&t=1089s
https://www.youtube.com/watch?v=MN9HHuEHLUU&t=789s