08/01/2024  

Переяславська рада: підкорення, але жодним чином не возз’єднання

Історичний екскурс

8 січня 2024 року, до 370-річчя Переяславської ради, в Мурафській сільській бібліотеці-філії експонується історичний екскурс «Переяславська рада: підкорення, але жодним чином не возз’єднання».

Переяславська рада: підкорення, але жодним чином не возз’єднання

 

У 2024 р. минає 370 років з часу проведення Переяславської ради 1654 р., ухвалення комплексу договірних актів, відомих, як Березневі статті 1654 р., а також 365 років від укладання Переяславських статей 1659 р. – наступного українсько-російського державного договору. Ці події й документи багато в чому стали визначальними не тільки для долі України, її державності й вектору розвитку, але й певним чином для усієї Центрально-Східної Європи; їхня опосередкована дія дається взнаки дотепер.

До цих подій упродовж багатьох десятиліть звертаються політики, історики, письменники, по-різному трактуючи їх, але остаточно так і не дійшовши згоди. Вагомою причиною такого стану речей є втрата оригіналів визначальних документів, насамперед т. зв. Статей Богдана Хмельницького – проекту договору, розробленого українською стороною у 1654 р. Тому дослідники обходяться копіями цих важливих актів, віднайденими в архіві Посольського приказу. Відомі також офіційні публікації російською мовою пізнішого часу.

В подальшому оригінальних документів, насамперед справжніх Статей Богдана Хмельницького, так і не було виявлено, а переукладення українсько-російського договору з новим гетьманом кожного разу призводила до подальшого обмеження політичної автономії України в складі Російської держави і, зрештою, її цілковитої ліквідації.

 

Прокрутити вгору