17/05/2023  

Неспокій серця і душі

Літературне джерело

До 115-річчя від дня народження українського письменника Леоніда Соломоновича Первомайського (справжнє ім’я Ілля Шльомович Гуревич) Сахновщинська публічна бібліотека від 17.05.2023 р. презентує своїм користувачам літературне джерело «Неспокій серця і душі».

Неспокій серця і душі

 

Письменник-земляк відомий і прозовими, і поетичними, і драматичними творами. Виступав також як літературний критик і публіцист, але, поза власною творчістю, найбільше він уславився як перекладач. Завдяки його невтомній праці українською мовою побачили світ твори Франсуа Війона, Шандора Петефі, Юліуса Фучика, Нізамі Гянджеві, Михайла Лермонтова, Володимира Маяковського, Генріха Гайне, балади слов’янських та інших народів світу. Надрукованих робіт ювіляра у бібліотеці чимало, тому наше літературне джерело виглядає як золотий книжковий водоспад. Прочитаєш книгу з нього – і ніби свіжої сили наберешся. Тож неодмінно завітайте до нашої читальної зали!
Народився автор 4 (17 травня) 1908 р. в місті Костянтинограді Полтавської губернії (нині місто Красноград Харківської області) в родині палітурника та швачки. Тут минули його дитинство і юність. Після школи працював на Карлівському цукровому заводі, бібліотекарем у Зачепилівці. В 1925 р. переїхав до міста Лубни, працював у робітничому клубі, секретарем редакції в газеті «Червона Лубенщина». Тоді й вступив до Лубенської філії Спілки селянських письменників «Плуг». 1926 року перебрався до Харкова, працював у редакції дитячого журналу «Червоні квіти». Належав до літературного об’єднання «Молодняк».
В роки німецько-радянської війни був на фронті, працював кореспондентом радіомовлення та військовим кореспондентом газети «Правда». У багатьох своїх творах автор відтворив жахливе обличчя війни… Після завершення Другої світової жив у Києві в будинку письменників «Роліті». Помер 9 грудня 1973 р. Похований на Байковому цвинтарі.
Дебютом у літературі можна вважати прозовий ескіз «А над полем постріл…», надрукований 1924 р. в газеті «Червоний юнак» (Полтава). Перша збірка оповідань Леоніда Первомайського «Комса» вийшла 1926 р., перша збірка віршів «Терпкі яблука» — 1929 р. За два роки (1926-1928) вийшло 6 окремих видань оповідань і повістей Первомайського.
Збірки віршів Первомайського «День народження» і «Земля» 1944 р. відзначено Державною премією СРСР другого ступеня. Філософський роман про героїку і будні війни «Дикий мед» (1963) було екранізовано.
У Краснограді на будинку, в якому народився поет, встановлена меморіальна дошка. А в Красноградському краєзнавчому музеї зберігаються ордени Леоніда Первомайського, які туди передала дочка письменника Сусанна Пархомовська.
На честь 100-річчя від дня народження Леоніда Первомайського була встановлена грошова премія (2000 євро), яку щороку присуджують за найкращі українські поетичні твори. Засновник — Сергій Пархомовський.

 

Прокрутити вгору