28/01/2022  

Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути

Виставка-вшанування

26 січня 2022 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» оформлено виставку-вшанування «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути. І ту гарячу кров святу землі вкраїнській не забути!» (до Дня пам’яті Героїв Крут).

Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути

 

Роки нестримною ходою продовжують свій рух, усе далі й далі відкидаючи нас від подій початку ХХ сторіччя, коли у полум’ї революцій народжувалась Українська Народна Республіка. Народжувалась, щоб посіяти в серцях справжніх українців надію на відродження української державності та продемонструвати відчайдушну спробу продемонструвати світові, що Україна є самостійною державою. Звісно, бій під станцією Крути наприкінці січня 1918 року був лише однією з багатьох трагічних подій Української революції 1917 – 1921 років, але він став найяскравішим прикладом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України та успішною оборонною операцією з переважаючими силами ворога.

29 січня 1918 року українські вояки, в більшості своїй молоді добровольці без досвіду ведення бойових дій, виявивши жертовність і героїзм заради здобуття незалежності України, затримали більшовицькі загони біля залізничної станції Крути за 130 км від Києва. Таким чином добровольці захистили столицю на час, необхідний для укладання Брестського мирного договору, який фактично означав міжнародне визнання української незалежності.

Цей бій тривав лише 5 годин. Проти 4-тисячного більшовицького загону під проводом М.Муравйова (мали бронепотяг і артилерію) виступив загін українських воїнів (близько 520 чоловік) переважно юнаків і студентів, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою.

Можливо хтось вважає цю подію в історії України не особливо суттєвою, але це один з найяскравіших символів непохитності, патріотизму та всеосяжної любові до Батьківщини.

На виставці представлені видання, що містять інформацію про передумови, перебіг подій та наслідки бою під Крутами; маловідомі документи, архівні матеріали, свідчення і спогади його учасників.

 

 

Прокрутити вгору