21/11/2023  

Народ, що волі прагне, не здолати

Історичний хроноскоп

21 листопада 2023 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» онлайн провів історичний хроноскоп «Майдан живе і буде жити. Народ, що волі прагне, не здолати» (до Дня Гідності і Свободи).

Народ, що волі прагне, не здолати

 

В рамках заходу для ознайомлення користувачами підготовлені інформаційні матеріали «День Гідності та Свободи: 10 цікавих фактів про Революцію Гідності» та відеоматеріали «День, коли Україна змінилася НАЗАВЖДИ», «21 листопада – День Гідності та Свободи» і «День Гідності та Свободи 2023», в яких розповідається про цей трагічний період в історії нашої держави.

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України революції: Помаранчева 2004-го та Гідності 2013-го.

Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту. За результатами другого туру перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Віктор Ющенко. У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи. У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.

Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до  авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгодних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими. Три довгі місяці відбувалося протистояння.
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися  позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізованого вибору, демократії,  очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького  минулого.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.
13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод українців, національних інтересів держави та її європейського вибору.

Вже другий рік поспіль День Гідності та Свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

Із нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи щиро вітаємо учасників національно-визвольної боротьби, всіх тих, хто відстояв перемогу Революції Гідності та сьогодні мужньо боронить нашу рідну землю, а також всіх українців. Нехай буде мирне небо над українською землею, добробут й родинна злагода у ваших домівках, та не згасає віра в щасливе майбутнє Української держави.

Віримо в Перемогу! Віримо в Україну!

https://www.youtube.com/watch?v=ctgM9oONuWw

https://www.youtube.com/watch?v=NfpEVnCfpOw&t=84s

https://www.youtube.com/watch?v=3wrWLPHBgZY

 

 

Прокрутити вгору