19/03/2024  

На терезах вічності

Відкритий перегляд літератури

19 березня 2024 року Пархомівською сільською бібліотекою-філією № 2 оформлений відкритий перегляд літератури «На терезах вічності» (до 385-річчя від дня народження Івана Степановича Мазепи, українського державного і політичного діяча, гетьмана Лівобережної України).

На терезах вічності

 

«Я кличу всемогутнього Бога у свідки і заприсягаюся, що не заради високих почестей, не задля багатства або яких інших цілей, а для вас усіх, що є під моєю владою, задля жінок і дітей ваших, для добра матері нашої, бідної України, для користі всього народу українського, для піднесення його прав і вольностей хочу я за допомогою Бога так чинити, щоб ви з жінками вашими і отчизна не загинули ні під москалями, ні під шведами».

Іван Мазепа.

Іван Мазепа – один із найславніших гетьманів України, знакова особистість, найяскравіша, найвидатніша, постать української історії, борець за інтереси України своєї Батьківщини. Іван Мазепа одним із перших виплекав ідею самостійної незалежної України. Втіленню цієї ідеї в життя він присвятив все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців.

Іван Мазепа дбав про розвиток освіти та культури на Україні. Саме за його правління Київський колегіум одержав високий статус академії (1701), чимало молодих людей вирушило за кордон здобувати знання у західноєвропейських університетах.

Добре відоме покровительство гетьмана православній церкві. На її потреби він жертвував великі матеріальні цінності та споруджував нові храми. На кошти Мазепи зведено ряд будов у Києво-Печерській лаврі, поставлена церква Вознесення у Переяславі та інших містах. На замовлення гетьмана мистецьки зроблена срібна плита до церкви Гробу Господнього у Єрусалимі. На його ж кошти був надрукований арабський переклад Євангелія.

Як державний діяч він всіляко опікувався зміцненням військової справи, особисто брав участь у воєнних походах і морських операціях, пробував відновити український флот. Гетьман Іван Мазепа намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення й престиж гетьманської влади.

До уваги читачів книги про найславетнішого гетьмана України.

 

Прокрутити вгору