12/01/2024  

Людина з великої літери – збирач минулого і майбутнього

Літературний портрет

12 січня 2024 року, до річниці з дня народження Панаса Федоровича Луньова, в Маяківській сільській бібліотеці-філії був представлений онлайн літературний портрет "Людина з великої літери - збирач минулого і майбутнього". На виставці представлена література, яка висвітлює дану тематику.

Людина з великої літери - збирач минулого і майбутнього

 

Ім’я П.Ф.Луньова відоме не тільки на Україні, а і далеко за межами. Педагог, музеєзнавець, краєзнавець, заслужений працівник культури – ось така характеристика цієї незвичайної людини.

Народився Панас Федорович 15 січня 1919 року в с. Щегольок Курської області. Підлітком переїхав до Донбасу, де отримав середню освіту. З 1937 по 1940 навчався на історичному факультеті Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка. В 1940 році пішов на війну, а в 1941 році був захоплений у полон і перебував у німецьких таборах до 11 серпня 1945 року.

З вересня 1945 року працював у с.Пархомівка вчителем історії.

Вся творча діяльність П.Ф.Луньова пов’язана з Харківщиною. Він зробив вагомий внесок у справу збереження пам’яток історії, культури на Слобожанщині. Брав активну участь у збиранні матеріалів для багатотомного видання “Історія міст і сіл УРСР. Харківська область.” Та найголовнішою справою став Пархомівський історико-художній музей, який за його ініціативою був заснований  в 1955 році.

Протягом 46 років П.Ф.Луньов керував музеєм, поповнював колекцію, заснував історико-мистецький клуб “Райдуга”. Разом з учнями багато подорожував. Завдяки багаторічній наполегливій роботі засновника музею вдалося сформувати значну різноманітну художню колекцію живопису, графіки, творів іконопису. Співпрацюючи з музеями СРСР, видатними і сучасними художниками та колекціонерами, Луньов створив унікальну колекцію ,яка сьогодні налічує 7 тисяч одиниць основного фонду. До музею Панас Федорович передав і свою колекцію.

У 2008 році Пархомівському музею присвоєно звання П.Ф.Луньова. Помер Панас Федорович 7 лютого 2004 року у віці 85 років.

З метою увічнення пам’яті Харківський університет ім. В.Н.Каразіна, випустив книгу “Афанасій Федорович Луньов. Статті. Спогади. Документи і матеріали “. З 2010 року в ХНУ проходять “Луньовські читання”.

 

 

Прокрутити вгору