26/01/2024  

Крути – незгасний вогонь української волі

Година історичної правди

26 січня 2024 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» онлайн організовано годину історичної правди «Крути – незгасний вогонь української волі» (до Дня Героїв Крут).

Крути – незгасний вогонь української волі

 

В рамках заходу підготовлено інформаційний матеріал «Бій під Крутами: героїчний вчинок чи трагедія», відеоматеріали «Бій під Крутами» і «Бій під Крутами, Кома» та відкритий перегляд літератури «Крути! Мужність і посвята… Вірність, що міцніша понад смерть».

29 січня вшановують пам’ять усіх українців, хто загинув у бою під Крутами. Цей історичний бій стався 1918 року на залізничній станції Крути, неподалік від Києва. Загін із кількох сотень студентів, курсантів та добровольців захищав вхід до столиці і стримував російський більшовицький наступ.

Відомо, що у бої під Крутами з українського боку участь взяло близько 600 студентів. Це були бійці сформованого Студентський куреня, що складався зі студентів молодших курсів Київського університету св. Володимира і Українського народного університету, до яких доєдналися учні старших класів гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства. Студенти повинні були складати лише допоміжну частину.

Невелике українське військо протистояло ворогу, який налічував 6 – 7 тисяч більшовиків, а сам бій тривав 5 годин. Точна кількість загиблих не відома досі. Деякі дослідники кажуть, що померло близько 250 бійців, сучасні оцінки – 70-100 осіб. При цьому більшовиків загинуло щонайменше 300.

Один підрозділ студентів, який відступав до Києва, заблукав у темряві та випадково повернув до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Спочатку хлопців жорстоко катували, а потім розстріляли. Пізніше цей трагічний момент описав український поет Павло Тичина у своєму вірші “Пам’яті тридцяти”.

За рішенням Української Центральної Ради, 19 березня 1918 року тіла студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на Аскольдовій могилі.

Бій, що відбувся 29 січня 1918 року на станції Крути, стоїть у ряді з багатьма кривавими трагедіями української нації. Ця історична подія вкотре доводить силу духу українського народу, його витривалість, мужність й готовність українців за будь-яку ціну відстояти свою державу у загарбника.

https://www.youtube.com/watch?v=g0BPu1SapxA&t=17s

https://www.youtube.com/watch?v=kd8FvqaKbjY&t=18s

 

Прокрутити вгору