28/01/2022  

Крути 1918

Презентація книги

27 січня 2022 року Колонтаївською сільською бібліотекою-філією була проведена презентація книги Костянтина Тур-Коновалова «Крути 1918», присвячена дню пам’яті Героїв Крут.

Крути 1918

 

29 січня 2022 року минає 104 роки від дня тієї страшної трагедії… Трагедії, якої могло б і не статися… Загинули молоді люди  відстоюючи незалежність, соборність та свободу молодої держави. Тодішній командувач Армії УНР Петлюра вчасно надіслав допомогу силам київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 400 вояків. Вони 5 годин мужньо боролися з підрозділом есера Михайла Муравйова. Але сили були не рівними. Усі мужні оборонці загинули смертю хоробрих…

Довго ця трагедія замовчувалася владою, через сотню літ, правда розкрилася. Історики привели безліч фактів, а в свою чергу поети та письменники увіковічили ці факти в своїх творах. Один із таких творів нашого сьогодення і є твір Костянтина Тур – Коновалова «Крути 1918», який був екранізований.

Костянтин Тур-Коновалов – український сценарист, режисер. Закінчив інститут культури та мистецтв в Києві (культурологія). Потім закінчив Вищі режисерські курси в Києві (режисер-постановник художніх фільмів). Працює на телебаченні, в рекламі, знімає документальні фільми. Майстер в парусному спорті. 10 років працював професійно( матросом, помічником, штурманом, капітаном) на чартерному яхтинзі. В творчому тандемі з Денисом Замрієвим написав декілька успішних сценаріїв («Не намагайтесь зрозуміти жінку», «Полювання на Вервольфа», «Той, хто пройшов крізь вогонь»). Також в цьому тандемі була  створена і кіноповість «Художник».

В своєму творі письменник має що сказати від автора, далі іде передмова: перша передмова – перша світова війна та Україна; друга – між молотом і ковалдом; передмова третя – деякі дійові особи: Олекса та Андрій Савицькі, Софія, Аверкій Гончаренко, Михайло Муравйов. Сам твір розпочато з  розповіді про екскурсію до Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут», створеного в 1990 році, з 2010 року музей став філією Національного військово-історичного музею України. А розпочинається твір із згадки молодого військового Олександра – правнука Андрія Савицького.

Український письменник Костянтин Тур-Коновалов у своєму кіноромані «Крути -1918» розповідає у передмові що відбувалося усвіті та Україні, що передувало подіям січня 1918-го та що відбувалося після – це для тих читачів, хто досконало не знає історію українського народу. Автор дає можливість читачеві особисто стати учасником тих буремних січневих подій. Багато цікавої інформації, дат та історичних фактів. Головним героєм кінороману «Крути 1918» є брати Олекса та Андрій Савицькі , навколо них і розгортаються історичні події того часу.

«Наступив ранковий день бою… Обстріл був досить інтенсивний, але в рівній мірі невдалий… Студенти почали відступати. Щоправда, дехто міг би врятуватися, але на заваді стали згадані валянки – вони від снігу намокли, зробилися страшенно важкими, тікати в них не було змоги… Так протягом одного дня вирішилась доля студентської сотні».

Відбувся бій під Крутами, в якому багато вірності й відваги, найзворушливіші і найжахливіші моменти – де батьки чекають своїх дітей після бою, не знаючи, що не всі вони повернуться. І коли хлопці перед смертю, дивлячись в дуло автоматів, відважно виконували гімн України!

Ця книга лише  відкриває завісу на ці події, спонукає людей, яким відома ця сторінка історії Української державності, можливо дізнатися дещо більше.

«Падав сніг і легким покривалом лягав на обличчя студентів, укутуючи їх, забираючи зі страшного січневого ранку туди, де їхні імена залишаються на завжди, і де вони знову й знову повторюють слова гімну України»…

Презентація  була доповнена відкритим переглядом літератури «Ваш чуєм зов – невпинно  далі йти…», на якій  можна було познайомитися з  історичними та художніми творами даної тематики.

 

Прокрутити вгору