23/01/2023  

Історична постать чи романтичний герой

Урок патріотизму

23 січня 2023 року Краснокутською дитячою бібліотекою-філією проведено урок патріотизму «Історична постать чи романтичний герой» (за поемою Д.Байрона «Мазепа», до 235-річчя від дня народження письменника).

Історична постать чи романтичний герой

 

«Мазепа» — романтична поема Джорджа Байрона, написана ним в Венеції (Італія) з 2 квітня 1817 по 26 вересня 1818 роки, опублікована в 1819 р.

Головний герой поеми — гетьман Іван Мазепа, що розповідає після поразки під Полтавою свою історію Карлу XII. Ця розповідь у центрі всієї поеми. Центральна подія поеми — покарання юного Мазепи, пажа польського короля Яна II Казимира, за гаданий зв’язок з юною дружиною графа Фальбовського Терезою.

В поемі  Байрона Мазепа постає романтичним героєм, його життя досить сильно контрастує з життям шведського короля, який втомлено слухає історію гетьмана. Після виходу у світ поеми, український гетьман Іван Мазепа став відомою особистістю часів європейського та французького романтизму.

Особистість українського гетьмана Івана Мазепи протягом довгого часу викликала неоднозначне ставлення. Починаючи з переходу гетьмана на бік шведського короля, в Україні його вважали зрадником,  відкрито ненавиділи, читали анафему (прокляття) в церквах.

Зараз прийшов час відродження української свідомості, переосмислення історії, і змінилося ставлення до І. С. Мазепи. Його називають патріотом, мудрим керманичем. Після Богдана Хмельницького він найдовше тримав булаву…

Наш урок був незвичайний. Ми проаналізували  твір англійського письменника Байрона, твір, головним героєм якого є один із небагатьох національних героїв, слава про якого вийшла за межі рідної землі. Цей образ став традиційним для європейського мистецтва – літератури, живопису, музики…

 

Прокрутити вгору