07/02/2022  

Євген Гребінка – письменник і байкар українського колориту

Виставка-портрет

1 лютого 2022 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» оформлено виставку-портрет «Євген Гребінка – письменник і байкар українського колориту» (до 210-річчя від дня народження українського письменника).

Євген Гребінка – письменник і байкар українського колориту

 

Письменник та байкар Євген Гребінка прожив 36 років. Майже половину життя займався літературною діяльністю. За 15 років надрукував понад 50 повістей, романів та оповідань.

Євген Павлович Гребінка початкову освіту здобував вдома. З 1825 навчався у Ніжинській гімназії вищих наук, де й почав писати вірші.

1829 року розпочав перекладати українською поему Олександра Пушкіна “Полтава”. Разом з товаришами – гімназистами створював студентську бібліотеку, видавав рукописні журнали “Аматузія” та “Пафія”. 1831 року на сторінках “Украинского альманаха” в Харкові під псевдонімом Е.Гребенкин вийшов його перший друкований твір “Рогдаев пир”. У червні 1835 року Іван Сошенко познайомив Гребінку з Тарасом Шевченком. Євген Павлович підтримував Шевченка матеріально, допомагав із самоосвітою, долучився до викупу поета з кріпацтва. У 1842 році письменник відвідав село Рудка. Там написав відомий романс “Очи чёрные”, присвятивши його своїй коханій – Марії Василівні Ростенберг.

 

“Очи черные, очи страстные,

Очи жгучие и прекрасные!

Как люблю я вас!

Как боюсь я вас!”

 

Помер літератор від туберкульозу 15 грудня 1848 року.

Українською мовою усі твори Євгена Гребінки вперше опублікували 1878 року.

На виставці представлені власні твори ювіляра, а також література та інформація про життя і творчість видатного українського письменника, поета і байкаря.

 

 

Прокрутити вгору