02/03/2023  

Я. Мудрий: великий князь та його епоха

Історичний сторітелінг

2 березня 2023 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» організовано онлайн історичний сторітелінг «Я. Мудрий: великий князь та його епоха» (до 1040-річчя від дня народження Великого князя Київського).

Я. Мудрий: великий князь та його епоха

 

Ярослав – син полоцької княжни Рогніди і Володимира Святославича. Уже у 987 році йому в князювання були віддані Ростовські землі. Але після того, як помер старший син великого князя Вишеслав, почалося князювання Ярослава в Новгороді. Смерть великого київського князя Володимира спровокувала жорстоку боротьбу за владу між його дітьми.

Київський престол був захоплений Святополком, який отримав в народі прізвисько Окаянний. Він убив своїх братів Бориса і Гліба, які княжили відповідно в Ростовський і Смоленських землях, і Святослава, посадженого батьком в землях древлян. Перемогти Святополка зміг тільки Ярослав, що став після цього великим князем. Але з князем тмутараканським Мстиславом йому впоратися не вдалося. Всі землі Русі знову опинилися під владою Києва тільки після смерті Мстислава 1036 р.

Характеристика Ярослава Мудрого і всього періоду його правління є неоднозначною, але все історики сходяться на тому, що прізвисько своє князь повністю виправдав. В роки правління Ярослава Мудрого (1019-1054) держава Київська Русь досягла свого розквіту. Воно стало одним з найсильніших в Європі. Діяльність Ярослава Мудрого була спрямована на те, щоб зміцнити не тільки стольний місто, але і всі його великі володіння. При ньому було закладено кілька нових міст.

Завдяки розумній зовнішній політиці Ярослава Мудрого авторитет держави на міжнародній арені значно виріс. Щасливий виявився князь і у військових справах. Успішними були вчинені ним походи на Польщу, князівство Литовське, в землі, що належали фінським народам. Однією з найбільш важливих для Русі була перемога над кочівниками – печенігами 1036 року.

В останній раз Київська Русь за Ярослава Мудрого зіткнулася з Візантією. Конфлікт завершився підписанням договору про мир, підкріпленого династичним шлюбом. Син князя Всеволод одружився з візантійською принцесою Анною. Ярослав використовував династичні шлюби як засіб зміцнення миру. Інші сини Ярослава Володимировича Мудрого: Святослав, В’ячеслав і Ігор – одружилися з німецькими принцесами. Старша дочка Єлизавета була дружиною Гаральда, норвезького принца. Анна, друга його дочка, вийшла заміж за короля Франції Генріха І, а Анастасія вступила в шлюб з угорським королем Андрієм І.

Реформи Ярослава Мудрого охопили практично всі сфери життя суспільства. Великий князь надавав великого значення освіті, і внутрішня політика Ярослава Мудрого була спрямована на підвищення освіченості і грамотності. Князь побудував училище, де хлопчиків навчали «церковній справі». При Ярославі вперше на Русі з’явився митрополит. Для зміцнення позицій церкви у володіннях Ярослава була відновлена ​​виплата десятини, раніше встановленої Володимиром.

Бурхлива діяльність князя помітно змінила Київську Русь. Будувалися кам’яні монастирі та храми, бурхливо розвивалося зодчество і живопис. Величезне значення має і видання першого зводу законів, названого «Руською правдою». Цим документом регулювався за Ярослава Мудрого розмір данини (віри) і покарань за різні порушення. Трохи пізніше з’явився і звід церковних законів – «Керманич книга» («Номоканон»).

Відповідь на питання, чому Ярослава прозвали Мудрим, криється не тільки в любові князя до книг і церкви, але і в його великі діяння, які зробили Русь одним з найсильніших держав. Правда, з’явилося це прізвисько відносно недавно, у другій половині 19-го ст. За часів свого правління князь був відомий як Хромець. Він дійсно був хром, але цей недолік вважався ознакою особливої ​​сили і розуму. І коротка біографія князя Ярослава Мудрого підтверджує, що ці якості були притаманні йому повною мірою. Князь прожив довге життя і помер в 1054 р у віці 76 років.

В рамках сторітелінга підготовлені інформаційні матеріали і відкритий перегляд літератури, які розповідають про життя і суспільно – політичну діяльність Великого князя Київського Ярослава Мудрого, а також відеоматеріали: «Обличчя української історії. Князь Ярослав Мудрий», «Таємне життя Ярослава Мудрого. Русь. Історія України», «Ярослав Мудрий. Біографія, Цікаві факти» і документальний фільм «Ярослав Мудрий».

https://www.youtube.com/watch?v=Y5KZQBrxCbo&t=25s

https://www.youtube.com/watch?v=s1bEX3bnkBU&t=115s

https://www.youtube.com/watch?v=GU47vKatCTQ&t=71s

https://www.youtube.com/watch?v=MnAIVR7LBno&t=285s

 

Прокрутити вгору