27/01/2023  

Гідність, що міцніша смерті

Виставка-пам’ять

27 січня 2023 року Колонтаївською сільською бібліотекою-філією була представлена виставка-пам’ять «Гідність, що міцніша понад смерть», присвячена трагічному Дню пам’яті Героїв Крут.

Гідніст, що міцніша понад смерть

 

Кожного року  29 січня в Україні вшановують пам’ять 300 сміливих, мужніх юнаків, які загинули за свободу та незалежність молодої держави.

На рубежі 1917 – 1918 рр. розгорнулася інтервенція російських військ в Україну. Керівництво УНР мусило кинути проти неї переважну частину своїх військ. Було створено загін із числа добровольців (студентів, гімназистів),який було кинуто для зміцнення залізничної станції Крути під Ніжином. Бій ішов між 4-ох-тисячною армією Муравйова та 300 – ми студентів,які захищали Київ. 29 січня 1918 року ця молодь під тиском  переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила. 300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих. Нечисленні полонені були закатовані. Дивом врятувалися одиниці з числа добровольців. Цей бій , як і його значення, посідають одне з чільних місць у новітній історії Української держави ,а  подвиг став символом героїзму, патріотизму та жертовності  української молоді  у боротьбі за незалежність України.

Слід сказати, що бій під Крутами довгий час був своєрідним табу, темною, як старанно замовчувалася радянською історичною наукою. І лише після набуття Україною незалежності з’явилися більш – менш справедливі оцінки подій, які відбулися на Чернігівщині 29 січня 1918 року, а у 2006 році було відкрито Меморіал пам’яті героїв Крут на залізничній станції Крути .

Виставка розрахована на юнацтво та молодь. Книги, представлені на виставці, здебільшого історичного характеру, але була і художня література, де безпосередньо розповідається не тільки про сам  бій під Крутами, а і про життя  героїв.

 

Прокрутити вгору