Кожного року 29 січня в Україні вшановують пам’ять 300 сміливих, мужніх юнаків, які загинули за свободу та незалежність молодої держави.
На рубежі 1917 – 1918 рр. розгорнулася інтервенція російських військ в Україну. Керівництво УНР мусило кинути проти неї переважну частину своїх військ. Було створено загін із числа добровольців (студентів, гімназистів),який було кинуто для зміцнення залізничної станції Крути під Ніжином. Бій ішов між 4-ох-тисячною армією Муравйова та 300 – ми студентів,які захищали Київ. 29 січня 1918 року ця молодь під тиском переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила. 300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих. Нечисленні полонені були закатовані. Дивом врятувалися одиниці з числа добровольців. Цей бій , як і його значення, посідають одне з чільних місць у новітній історії Української держави ,а подвиг став символом героїзму, патріотизму та жертовності української молоді у боротьбі за незалежність України.
Слід сказати, що бій під Крутами довгий час був своєрідним табу, темною, як старанно замовчувалася радянською історичною наукою. І лише після набуття Україною незалежності з’явилися більш – менш справедливі оцінки подій, які відбулися на Чернігівщині 29 січня 1918 року, а у 2006 році було відкрито Меморіал пам’яті героїв Крут на залізничній станції Крути .
Виставка розрахована на юнацтво та молодь. Книги, представлені на виставці, здебільшого історичного характеру, але була і художня література, де безпосередньо розповідається не тільки про сам бій під Крутами, а і про життя героїв.