20/03/2024  

Гетьман Мазепа та його доба

Відкритий перегляд літератури

20 березня 2024 року виповнюється 385-років від дня народження Івана Мазепи. У В'язівській сільській бібліотеці-філії до уваги користувачів представлено відкритий перегляд літератури «Гетьман Мазепа та його доба».

Гетьман Мазепа та його доба

 

Гетьман Іван Мазепа є однією з найбільш величних, патріотичних, трагічних та суперечливих постатей в історії України. Впродовж свого життя він зазнав чимало запаморочливих злетів та карколомних падінь, постійно був у боротьбі. Його особа оповита багатьма творами видатних літераторів, кінематографістів, композиторів, а також легендами, плітками і чутками, а його життєпис вивчали не лише українські історики, а й закордонні вчені.
Гетьман України, військовий, політичний та державний діяч, досвідчений дипломат, людина з багатим внутрішнім світом, ясним розумом та ерудованою вдачею, інтелектуал. Іван Мазепа – перший український гетьман, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом 22 років. Його метою був вихід з-під впливу московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

Він і досі, як вважають історики є досить суперечливою особистістю в українській історії. Вороги його вважали хитрим політиком і зрадником. Прихильники стверджували, що він прагнув порятунку та процвітання для рідної землі. Скільки людей, стільки і думок. Однак, що би про нього не говорили, мусимо визнати, що для України він зробив чимало. Період його правління характеризувався відродженням гетьманської України, передусім Києва – її духовного центру, розвитком культури, а також піднесенням соціального та релігійного життя. Піднявшись кар’єрними сходами, Іван Мазепа багато уваги приділив саме розвитку освіти. Він був спонсором будівництва Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму. І, взагалі, був досить щедрим меценатом: будував та реставрував церкви, дарував храмам дорогоцінні речі, опікувався православними святинями за межами України. І все це за власні кошти. За його гетьманства активно видавалися українські твори. За сприяння Івана Мазепи в Україні того часу почалось “культурне відродження”, яке охопило не тільки мистецтво та архітектуру, а й філософію, теологію, літературу та науку. Іван Мазепа був людиною емоційної, пристрасної вдачі. Він мав ряд талантів та достоїнств: грав на бандурі, захоплювався мистецтвом, колекціонував зброю.

До уваги користувачів представлені книги про життя та подвижництво Івана Мазепи, також книги про вплив гетьмана в розвиток державницької ідеї та його місце серед українських гетьманів, про фатальну його долю і неоціненний досі вклад у розбудову культури України. Запрошуємо всіх ознайомитися з матеріалами викладки, ви дізнаєтесь чимало цікавих  та інтригуючих фактів з життя гетьмана та історії України.

 

Прокрутити вгору