16/08/2022  

Допоки пам’ять не згасає

Історичний інформікс

11 серпня 2022 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» організувала онлайн історичний інформікс «Допоки пам’ять не згасає» (до Дня визволення Краснокутська від нацистських загарбників).

Допоки пам’ять не згасає

 

Війна… За цим коротким і страшним словом – згарища, запеклі бої, зруйновані міста і села, зриті бомбами квітучі сади і лани, сльози матерів і дітей. Друга світова війна – це десятки мільйонів людських життів, занапащених у кривавій боротьбі з ворогом. Наша країна втратила в тому пеклі кожного другого свого громадянина.

Понад 40 місяців, з 22 червня 1941-го по жовтень 1944-го, страшна війна йшла на Україні. На фронтах у складі радянських військ було близько 6 млн. українців: кожен другий з них загинув; кожен другий із тих, хто залишився живим, став калікою. 2072 українці були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

Війна вогненним смерчем прокотилася містами і селами України, цілком або частково було знищено 714 міст, 28 тисяч сіл, 2 млн. будинків. Без житла залишилося 10 млн. українців. 334 населених пункти України були спалені нацистськими окупантами разом з усіма жителями.

22 червня 1941 року війна, як щось страшне і потворне, увійшла у кожний дім. За неповними даними, з нашого району пішло на фронт близько 9500 чоловік, з них загинуло – 7400, а решта повернулися до рідних осель, але покалічені як фізично, так і морально. Близько 2000 чоловік пішло з Краснокутська, 1377 – з Мурафи, 975 – з Пархомівки, близько 700 – з Каплунівки, по 600 – з Качалівки та Любівки, 570 – з Рябоконево, 550 – з Колонтаєва, 372 – з Китченківки, 250 – з Костянтинівки… І так – з кожного з сіл району.

18 серпня 1941 року, як стверджують старожили, перші три фашистські бомби розірвалися на вулицях Краснокутська.

9 жовтня 1941 року німецько-фашистські окупанти захопили селище. Та його мешканці не підкорилися загарбникам.

Вже 10 жовтня 1941 року майже вся територія нашого району була окупована ворогом. Німецько-фашистські власті встановили режим нечуваного терору, щоб залякати населення, а потім безкарно грабувати і насилувати; гітлерівці передусім прагнули винищити людей, здатних організувати опір.

На каторжні роботи до Німеччини з Краснокутського району було вивезено більше 500 жителів, в основному молодих дівчат та хлопців.

З 15 грудня 1941 року по 10 березня 1943 року на території Краснокутського району діяла мережа підпільних організацій та груп, які проводили велику роботу серед населення по організації опору та саботажу німецько-фашистського режиму, розповсюджували листівки. Діяли партизанські загони І.Й.Копьонкіна, Кулішова, С.О.Либи, В.І.Мурнаєва та Т.С.Милюхи.

22 місяці тривала окупація Краснокутщини.

В період визвольних боїв у серпні – вересні 1943 року села Краснокутщини були звільнені від окупантів. 11 серпня 1943 року було остаточно звільнено Краснокутськ від фашистів.

Визволяючи наш край чудеса хоробрості показали воїни 51,52,67,71 та 90-ї гвардійських стрілецьких дивізій, 5-ї гвардійської повітряно – десантної дивізії, частини 31-ї танкової армії 8-го гвардійського механізованого корпусу.

5437 бійців та командирів залишилися на Краснокутщині під обелісками скорботи, тисячі за свою доблесть були відзначені орденами і медалями, а лейтенанти М.Б.Багіров та В.Ф.Нефьодов, сержанти О.Д.Майоров, І.Н.Нестеров, М.А.Ніколаєв, І.Д.Єрмалаєв, І.Л.Попов, В.А.Сидоров, Т.Е.Незговоров та А.А.Гриб стали Героями Радянського Союзу. На жаль, більшість з них – посмертно.

Багато краснокутських патріотів залишилися невідомими та, відаючи належне патріотичному рухові в часи окупації, Указом Президії Верховної Ради УРСР від 26 квітня 1966 року велика група патріотів – краснокутчан, імена яких стали відомі пізніше, була відзначена бойовими нагородами. Медаль «За відвагу» отримали 19 чоловік, «За бойові заслуги» – 21. Багато з них – посмертно.

Друга світова війна – війна всенародна. Вирощувати для фронту хліб, цукрові буряки, картоплю, шити одяг і чоботи, робити зброю і набої – це теж подвиг. Орати коровами начинену вибухівкою землю, впрягатися в борони, сіяти останню жменю зерна, відриваючи від голодних дитячих ротів – це теж подвиг. Рятувати поранених та віддавати свої заощадження – це також подвиг. Тож, віддаючи шану тим, хто воював безпосередньо на фронтах, не забудьмо й тих, без чиєї праці ніякої перемоги не було б.

В рамках історичного інформіксу для читачів пропонуються інформаційні матеріали про визволення Краснокутщини від нацистських загарбників та виставка-пам’ять «Краснокутщина: на шляху до визволення».

 

Прокрутити вгору