Історія відділу технічної і сільськогосподарської літератури

 

На базі фонду ХОУНБ в 1974 році було організовано відділ обслуговування спеціалістів сільського господарства. Фонд налічував 12082 примірників книг сільськогосподарської тематики. І цей книжковий фонд систематично поповнюється.

Оскільки відділ не мав свого приміщення, обслуговування читачів здійснювалося головним чином в обласному управлінні сільського господарства, де були організовані пункти видачі літератури. Бібліотечне обслуговування спеціалістів сільського господарства відділом проводилось разом з групою референтів, до складу якої входили провідні фахівці обласного управління сільського господарства В управлінні сільського господарства щоквартально проводились відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди . Ефективною формою пропаганди книги були пересувні книжкові виставки, які направлялися в ЦРБ і бібліотеки області.

Одним з головних напрямків роботи відділу є інформування абонентів індивідуальної і групової інформації. Систематично надсилаються інформація 60 абонентам індивідуальної інформації.

ХОУНБ як організаційно-методичний центр здійснює комплекс заходів щодо удосконалення діяльності бібліотек області на допомогу сільськогосподарському виробництву. З метою надання методичної і практичної допомоги працівники відділу здійснювали цільові виїзди в бібліотеки області по організації СІФов і зразково – показової служби інформації колгоспу(радгоспу), організації роботи бібліотек на допомогу сільськогосподарському виробництву. На допомогу працівникам районних і сільських бібліотек відділом щоквартально надсилались інформаційні списки нової сільськогосподарської літератури, пам`ятки про Героїв Соціалістичної праці, проводились районні семінари-практикуми.

Будучи членом методичного об`єднання сільськогосподарських бібліотек міста і області, відділ організовує і веде “Зведений каталог сільськогосподарської літератури”, який дає інформацію про нові надходження до фондів бібліотек-учасниць.

Фонд відділу з кожним роком росте. Так, в 1983 році він складає уже 17615 примірників. В 1984 році фонд було переведено на ББК.

Довідково-бібліографічна і інформаційна робота відділу проводиться згідно ”Зведеному плану ІБО читачів підприємств і організацій відділами ХОУНБ”. Особлива увага приділяється організації обслуговування абонентів індивідуальної і групової інформації.

Планом роботи відділу передбачено комплекс заходів, направлених на поліпшення пропаганди літератури на допомогу сільськогосподарському виробництву, реалізації Продовольчої програми.

І нарешті в 1989 році відділ отримує окреме приміщення.

Зміна умов господарювання, виникнення різноманітних форм власності, формування нового класу – підприємців, фермерів сприяли виробленню нових підходів у роботі з сільськогосподарською, технічною книгою. У 1995 році було прийнято рішення про організацію на базі відділу обслуговування спеціалістів сільського господарства відділ технічної і сільськогосподарської літератури. Пуд цією назвою він існує і на цей час. Штат відділу складає п`ять працівників. Фонд відділу налічує 40030 примірників ,серед яких : 30630 книг, 7596 періодичних видань, 1740 брошур. Останнім часом фонд поповнюється новою літературою комп`ютерної тематики.

Швидкому і повному добору сільськогосподарської літератури сприяє ведення СКС, яку наповнюють описи статей періодичних видань, а також бібліографічний покажчик ”Сільське господарство Харківщини на сторінках періодичних видань”. Завдяки складу і змісту фонду задовольняються найрізноманітніші запити читачів. Протягом всієї історії свого існування відділом проводиться велика робота з бібліографічного інформування абонентів індивідуальної і групової інформації. Щорічно працівниками відділу видаються бібліографічні покажчики, тематичні бібліографічні списки з актуальних питань, проводяться Дні інформації.

Одним з важливих напрямів у роботі відділу з популяризації технічної книги є допомога читачам, що захоплюються самодіяльною технічною творчістю; з цією метою організуються книжкові виставки, перегляди літератури. Результатом злагодженої роботи відділу є щорічне зростання кількості читачів. Головним в роботі віділу залишається творча робота з користувачами, пошук найбільш ефективних форм в обслуговуванні.

Відділ — центр спілкування читачів різного віку, професій, інтересів.

З 2008 року систематично працює Клуб квітникарів ”Лілея”, який об`єднав усіх бажаючих, хто цікавиться сучасними прийомами квіткового оформлення, хто бажає удосконалювати, фантазувати у своєму домі, садибі, квітнику. Робота клубу проводиться у формі засідань та подорожей садами Харківщини та членів клубу. В рамках клубу організовуються книжкові виставки, виставки-букети, бібліографічні огляди, перегляди літератури, стали доброю традицією виставки-обмін насіннєвого фонду між членами клубу. У спілкуванні члени клубу не обмежуються тільки своїм товариством, а й запрошують фахівців сільського господарства.

Проведення різноманітних заходів зробило засідання клубу насиченим і різноманітним, надало змогу представити широкий спектр думок, обмінятися досвідом, отримати масу позитивних вражень. За останнє 10-річчя книжковий фонд відділу виріс до 50 тис. примірників, з яких 26 тис.-книги. Завдяки складу і змісту фонду задовольняються найрізноманітніші запити читачів.

Одним з важливих напрямків у роботі відділу з технічною книгою є допомога читачам, що захоплюються самодіяльною технічною творчістю, домоведенням. При цьому використовуються різні форми і методи роботи: оформлення тематичних полиць, складання бібліографічних списків, забезпечення користувачів індивідуальною інформацією відносно до своїх інтересів і запитів. Враховуючи те, що живе спостереження, тобто наочне сприйняття є початком усякого пізнання, традиційно організовуються книжкові виставки, виставки-роздуми, виставки-експозиції, виставки-букети.

Маючи бажання додати інтер`єру бібліотеки художньо виразний, вигляд, підсилити естетичну ауру, працівники відділу виявляють неабияку фантазію, в оформленні таких виставок (де разом з книгами експонуються інші предмети, роботи народних умільців, репродукції картин, композиції із квітів)

Працюючи з користувачами різних категорій , працівники відділу прагнуть до всебічного задоволення їх запитів та підвищення рівня організацій обслуговування.

Прокрутити вгору