Історія відділу книгозберігання та МБА

 

4 грудня 1951 р. розпочинає діяти міжбібліотечний абонемент (МБА) та заочний абонемент (ЗА), першочерговим завданням якого було обслуговування міських бібліотек, спеціалістів народного та сільського господарства, вчителів за допомогою пересилки книг поштою.

У 1954р. був організований відділ МБА і ЗА. Працівники відділу проводили значну інформаційну роботу з питань МБА і ЗА на обласних і кущових семінарах, на підприємствах м. Харкова, колгоспах та радгоспах області, а також друкували серії методичних та інструктивних матеріалів, які стосуються пропаганди МБА та ЗА.

70-80- ті роки — МБА завойовує все більше визнання, як одна із перспективних і важливих форм обслуговування трудящих і в першу чергу спеціалістів народного господарства. Розроблений працівниками відділу інструктивно-методичний лист “Единая система междубиблиотечного абонемента в Харьковской области”(1971г) пояснював функції регіональних центрів м Харкова, забезпечував координацію роботи, а також розкривав шлях замовлення в залежності від його тематики.

На протязі 80-х років, у зв`язку з централізацією бібліотечних систем, продовжувалась перебудова і системи МБА.У міжбібліотечному обслуговуванні починають брати участь бібліотеки всіх типів, сільські бібліотеки, зміцнюються зв`язки з бібліотеками інших відомств.

В 1987р. було сформовано окремі підрозділи бібліотеки : відділ МБА та відділ книгозберігання.

Відділ книгозберігання основного фонду забезпечує наукове формування, раціональне розміщення та зберігання фондів бібліотеки. На 01.01.2012р. загальний фонд відділу становить 151 339 примірників .Фонд відділу багатогалузевий універсального змісту, має велику наукову цінність.

До фонду основного зберігання входять:

  • фонд рідкісних і цінних видань. Загальна кількість фонду — 1231 примірників. Це дореволюційні книги, видання до 1945 року, репринтні видання, книги з дарчими написами.
  • фонд української діаспори 403 примірників). Цей фонд включає книжкові колекції з США, Австралії, Канади, Германії та інших країн поселення українців.
  • фонд авторефератів, обов`язкового примірника видань, які виходять на території Харківської області.
  • фонд маловикористовуваної літератури для депозітарного зберігання (близько 1200 примірників)
  • фонд періодичних, інформаційних та довідкових видань.

 

У 90-ті роки у зв`язку з економічною кризою та фінансовою скрутою погіршується стан роботи МБА. Відбулося стрімке зниження основних показників по МБА одночасно скорочується комплектування бібліотеки. Знову змінилася структура бібліотеки. Відділи МБА і книгозберігання було об`єднано в єдиний відділ книгозберігання та МБА. В цих умовах в цілях популяризації фонду обласної бібліотеки почала діяти нова бібліотечна послуга — пересувна книжкова бібліотека в управліннях обласного рівня. Така співпраця із владою принесла позитивні результати у розвиток бібліотеки.

На сьогоднішній день відділ МБА та книгозберігання не зупиняється у пошуках нових форм обслуговування читачів


Прокрутити вгору