Попри складнощі воєнного часу, в країні виходять книги з різних галузей знання, у тому числі актуальними залишаються питання культури та збереження експозицій наших музеїв. РЦІ «Харківщина» також постійно отримує книги про місто, знакові події, що відбувалися у Харкові з моменту його заснування і до наших днів, про людей, завдяки яким місто розвивається, про досягнення науки і культури. Тож пропонуємо і вам ознайомитися з деякими новинками краєзнавчого фонду:
Двадцять дев’яті Сумцовські читання : зб. матеріалів наук. конф. «Музей у глобальному світі: інновації та збереження традицій», присвяч. збереженню нац. пам’яті в умовах війни, 18 квіт. 2023 р. – Харків : Майдан, 2023. – 228 с.
До цього збірника увійшли тексти наукових доповідей з проблем музейної справи, збереження та популяризації культурного надбання, що були представлені в рамках наукової конференції. На пленарному засіданні була представлена доповідь про стан Харківського історичного музею на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну (короткі миті довгих днів очима головного зберігача), інформація про збереження музейних артефактів та переміщення експонатів і документації у безпечні місця.
Сумцовські читання започатковані у 1995 р. та щорічно проводяться у Харківському історичному музеї на честь видатного вченого, історика, етнографа і літературознавця М.Сумцова, який став фундатором і першим директором заснованого у 1920 р. Музею Слобідської України ім. Г.Сковороди (нині Харківський історичний музей; з 2015 р. Музей носить ім’я свого засновника М.Ф.Сумцова). Тематика конференції визначається з урахуванням актуальних проблем музейного будівництва, провідних тенденцій історичної науки та музеєзнавства.
X Луньовські читання. Вип. 6: Музей в епоху глобальних трансформацій: проблеми і перспективи (до 100-річчя від дня народження А.Ф.Луньова) : матеріали наук.-практ. семінару, 20 берез. 2019 р. – Харків : ХНУ, 2022. – 102 с. : іл.
Авторами матеріалів розглядаються актуальні питання сучасного музеєзнавства та узагальнюється досвід музеєзнавчої діяльності окремих постатей. У представлених матеріалах характеризуються мистецькі пам’ятки та колекції Пархомівського художнього музею, галереї «ART KHPI», музею І.Гончара тощо. У спеціальному розділі збірника представлені документи, які пов’язані з особистістю А.Ф.Луньова. Враховуючи ювілейний характер читань, під час пленарного засідання особлива увага була зосереджена на значенні творчого спадку А.Ф.Луньова, його авторської системи естетичного та музейного виховання.
Луньовські читання – науково-практичний семінар, який проводиться на честь краєзнавця, засновника і організатора Пархомівського історико-художнього музею, А.Ф.Луньова (15.01.1919 – 07.02.2004). Проведений вперше в стінах Каразінського університету у 2010 р., семінар щорічно збирає вчених, істориків, музеєзнавців, мистецтвознавців, бібліотекарів, архівістів, художників, вчителів та інших фахівців. Це захід для обговорення як загальних музеєзнавчих проблем, так і актуальних питань музейної педагогіки й комунікації, колекціонування та сучасних форм науково-освітньої діяльності, використання інноваційних технологій та технічних засобів у музейній роботі.
Бажаєте дізнатися більше – дивіться розділ « Культурно-освітня робота. Культосвітні заклади» нашої «Краєзнавчої книги»:
Матеріал підготувала головна бібліотекарка РЦІ «Харківщина» Наталія Грайворонська
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина»