«Три речі ніколи не повертаються назад – час, слово, можливість. Тому: не гай часу, вибирай слова, не втрачай можливості», – вважав відомий китайський мудрець і філософ Конфуцій. Але у нас є така можливість… потрібно лише поринути у захоплюючий світ нової книжки Дмитра Скочка про українських митців із харківського будинку «Слово».
Скочко Д. До слова : роман / Д.Скочко. – Київ : Смолоскип, 2023. – 225 с. – (Лауреати «Смолоскипа»).
Ця книга в легкій формі познайомить з митцями українського відродження, яким (не)пощастило оселитися в будинку «Слово» в часи розквіту та знищення української культури. Майк Йогансен, Михайль Семенко, Лесь Курбас і Валентина Чистякова, Микола Куліш, Григорій Епік, Леонід Чернов-Малошийченко, Сергій Пилипенко постають на сторінках книги персонажами, які в різний спосіб вриваються в наш час. Колишні мешканці «Слова» докорінно змінюють життя персонажів, котрі опинилися в тих квартирах сьогодні. Тоді ж відбуваються переплетення поглядів, стилів життя, цінностей сучасності та минувшини, поєднаних одним спільним «Словом».
Книга написана з любов’ю до Харкова й знайомство з учасниками українського ренесансу відбувається не через призму трагедії, а саме через перспективу погляду на їхню творчість і внесок у розвиток культури сьогодення.
І продовжуючи тему, ще про одного мешканця будинку «Слово» – Миколу Хвильового пропонуємо прочитати у новому романі Ірини Власенко «Хвиля». У своїх книгах письменниця використовує документальні свідчення сучасників і дослідників, в діалоги включає фрази відомих людей. Тому біографії виходять максимально наближеними до реальності.
Власенко І.В. Хвиля / І.В.Власенко. – Харків : Фоліо , 2024. – 159 с. – (Мистецькі біографії).
Микола Хвильовий (1893–1933) – письменник, один з найвідоміших представників Розстріляного відродження. Ким він був? Вальдшнепом чи мисливцем? Фітільовим чи Хвильовим? Комуністом чи комунаром, чекістом чи романтиком-агітатором? Один – розгублений, наївний і щирий, симпатичний і романтичний, а тому привабливий і близький. Інший – з гарним і жорстким обличчям, нордичним профілем, в очах рішучість і сила, цілеспрямованість і впевненість. Де справжній Хвильовий? І як, захоплений хвилею світлих ідей, червоноармієць, «м’ятежний романтик», вальдшнеп-одинак, який волів босоніж тинятися світом, воднораз став мисливцем з пильними й холодними очима, який закликає до нещадного знищення ворогів. Це різні люди чи подоби однієї людини? А може, більшовицька революція саме так і змінювала-спотворювала людські обличчя і душі.
Для серії «Мистецькі біографії», яка виходить з 2020 року, авторка написала ще декілька книжок: «Квітка», «Саша», «Утікач Тодось», «Симон» тощо.
Цікаво? Бажаєте дізнатися більше – дивіться розділ Мова. Фольклор. Літературне життя нашої Краєзнавчої книги.
Знайомтесь із виданнями онлайн і приходьте за ними до бібліотеки.
Матеріал підготувала головна бібліографиня РЦІ «Харківщина» Наталія Грайворонська
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина»