Фонд РЦІ «Харківщина» поповнився чудовою книгою про творчість нашого славетного земляка – видатного українського живописця, архітектора, художника театру та українського кіно, мистецтвознавця, автора дизайну національного герба України «Тризуб» і перших українських грошей, педагога, колекціонера, одного з засновників Української Академії Мистецтв – Василя Григоровича Кричевського. Видання приурочено 150-річчю від дня народження Майстра. Передмову до альбому написали доктори мистецтвознавства М.Р.Селівачов та А.О.Пучков.
Василь Кричевський: орнаментні композиції = Vasyl Krychevskyi. Ornament Compositions : альбом / [упоряд. О.О.Савчук]. – Харків : Вид. О.Савчук, 2023. – 311 с. : іл. – (Слобожанський світ ; вип. 19).
Творчий доробок В.Г.Кричевського (1873–1952) в галузі графіки на сьогодні є недостатньо вивченим і потребує окремого мистецтвознавчого дослідження. Пропоноване видання – спроба ознайомлення читача із орнаментною спадщиною митця. Альбом двомовний (українська, англійська). У ньому подано близько 200 унікальних взірців орнаментів, що зберігаються в музеях України, а також приватних колекціях. До кожного орнаменту є підпис, де саме знаходиться оригінал орнаменту.
Друга книга, яку сьогодні представляємо –
Соколюк Л.Д. Вища мистецька школа Харкова: від модернізму до трансформації (1921–1962) / Л.Д.Соколюк. – Харків : Вид. О.Савчук, 2023. – 149 с. : іл.
Ця монографія отримала Диплом лауреата конкурсу «Краща книга виставки-форуму 2024» у м. Одеса і є першим ґрунтовним науковим дослідженням процесів формування вищого мистецького навчального закладу в Харкові. Увага авторки зосереджена на періоді від 1921 р., коли було створено перший мистецький виш у місті – Харківський художній технікум, згодом перейменований у Харківський державний художній інститут, і до 1962 р. – початку реформування цього закладу в Харківський художньо-промисловий інститут.
Розкрито значення внеску мистців-педагогів авангардних уподобань в ХДХІ у модернізацію українського образотворчого мистецтва у 1920-ті – на поч. 1930-х рр. та неймовірні втрати серед педагогічного складу тодішнього мистецького вишу в столичному місті України в період сталінських репресій у 1933–1937 рр. до настання «хрущовської відлиги», тобто періоду, яким закінчується дана книга.
Видання стало фактичним продовженням попередньої монографії дослідниці «Школа Раєвської-Іванової: мистецько-промислова освіта у Харкові (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)».
Цікаво? Бажаєте дізнатися більше – дивіться розділ Мистецтво нашої Краєзнавчої книги.
Знайомтесь із виданнями онлайн і приходьте за ними до бібліотеки.
Матеріал підготувала головна бібліографиня РЦІ «Харківщина» Наталія Грайворонська
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина»