Жорстока та кровопролитна війна в Україні триває… Обстріли, бомбардування, пожежі…
Щодня ми бачимо приклади мужності й стійкості наших захисників, рятувальників і цивільних людей. Багато міст пережили окупацію, або досі живуть в ній, тисячі людей загинули. А скільки великих та маленьких населених пунктів стали щитом від просування ворожої орди по всій території країни. 6 березня 2022 року 10 самих стійких нагороджено відзнакою «Місто-Герой України» й серед них наш НЕЗЛАМНИЙ ХАРКІВ.
Незважаючи на випробування, українські міста та їх громадяни продовжують боротися та жити, відновлюють свою історію та культуру. Багато людей діляться своїми почуттями та думками у книгах-щоденниках, описують жахи воєнних подій у віршах й прозі. Пропонуємо до вашої уваги нові книги, що надійшли до фонду РЦІ «Харківщина», які присвячені нескореним містам та їх жителям:
Бура Д.М. Місто-герой Харків. 28 історій незламності / Д.Бура. – Харків : Орбіта, 2023. – 349 с. : іл.
Бої за Харків та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску «Гоптівка», пішли у наступ на Харків. Вони були переконані, що у місті їх чекатимуть з любов’ю і радістю. Місто, куди жителі російського Бєлгорода їздили на вихідні за одягом, продуктами та розвагами, не могло не прийняти тих, з ким ще вчора по-братерськи жило і відпочивало. Так думали росіяни. Але окупанти
недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «русского міра» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці билися за своє місто.
У цій книжці зібрані історії 28 людей з різних галузей, зокрема це військові з різних підрозділів, волонтери, лікарі, зооволонтери та митці, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій – це не весь Харків і це не єдині люди, що наближали перемогу. Їх значно більше. Саме тому Харків встояв.
Авторка книги, Дар’я Бура, – українська письменниця, радіоведуча та журналістка, волонтерка. За її авторства у видавництві «Фоліо» вийшли ще декілька книжок: «Лютий лютий 2022.
Свідчення про перші дні вторгнення», тритомник «Хроніка війни. 2014–2020», «Ізоляція. Таємні в’язниці Донбасу в оповідях врятованих від тортур та смерті», «Чернігів. Чотирикутник
єдності», «Битва за Харків. 2014 рік».
Григоренко К.О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений / К.О.Григоренко. – Харків : Фоліо, 2023. – 221 с. : іл.
Автор професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюма 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення
життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюма у вересні 2022 року тут знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти. Близько 80 % житла в місті було зруйновано.
У книжці зібрані розповіді очевидців, інтерв’ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи з соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.
Бажаєте дізнатися більше – дивіться нашу «Краєзнавчу книгу», розділ Історія міст і сіл області, районів м. Харкова
Знайомтесь із виданнями онлайн і приходьте за ними до бібліотеки.
Матеріал підготувала головна бібліотекарка РЦІ «Харківщина» Наталія Грайворонська
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина»