У Харкові Кричевський прожив майже 20 років, але вважається, що саме тут він сформувався як великий майстер, тут почав збирати колекцію творів народного ужитку та творчості. За час роботи у місті Василь Кричевський взяв участь у будівництві близько 300 проєктів. З художніх робіт, що присвячено Харкову, відомі полотна: «Харків. Гребля Квітки-Основ’яненка» (1899); «Вечір у Харкові» (1902); «Харків. Вулиця Котляревська» (1902); «Харків. Університет» (1902); «Харків. Будиночок» (1904); «Харків. Яскравий захід сонця» (1905); «Собор у Лебедині на Харківщині» (1917). На превеликий жаль, колекція робіт Кричевського, як художника, багато в чому була втрачена в період еміграції.
Помер він у Венесуелі 15 листопада 1952 р. Ім’я митця було забуто на довгі роки… Але нещодавно видано книжки про художника, які допоможуть дізнатися багато цікавого та ознайомитися з його творчістю.
Василь Григорович Кричевський : хрестоматія у 2 т. / Укр. Вільна акад. наук у США, Музей-архів ім. Дмитра Антоновича, Нац. музей-заповідник укр. гончарства в Опішному, Музей мистецької родини Кричевських, Полтав. краєзнав. музей ім. В.Кричевського. – Харків : Вид. Савчук О.О., 2016–2020. – (Слобожанський світ).
Перший том присвячений періоду творчості видатного українського художника-архітектора з 1891 по 1943 рр. Книга є спробою повернення з небуття «золотого» імені українського мистецтва – В.Г.Кричевського: творця українського модерну в архітектурі, графіка, талановитого художника кіно, прекрасного сценографа, дизайнера та декоратора тощо. Більшість текстів видання – збірка джерел про Василя Кричевського (1891–1943 рр.). Частина матеріалів архівного характеру публікується вперше. Також хрестоматія містить текстові праці самого В.Г.Кричевського, вибрані розвідки про нього, автобіографічну спадщину, інформацію про персональні виставки митця 1940–1941 рр., архівні біографічні
матеріали тощо. Особливу увагу приділено його творчому доробку: живопису, графіці, декоративно-ужитковому мистецтву, кіносценографії, архітектурі. Значна частина мистецької спадщини майстра публікується вперше.
Другий том двотомовика «Василь Григорович Кричевський: хрестоматія» присвячений періоду творчості видатного українського художника-архітектора з 1943 по 1952 рр., а також містить матеріали до біографії майстра, які датуються 1945–1976 рр. У книзі опубліковано унікальну «Хронологію В.Г.Кричевського», вибрані розвідки про митця, сімейне листування, архівні біографічні матеріали, спогади його дружини Є.М.Кричевської та доньки Г.В.Кричевської-Лінде. Творчий доробок митця періоду еміграції представлено переважно в живописі та графіці. Більша частина матеріалів публікується вперше, частина тексту англійською мовою.
Бажаєте дізнатися більше – дивіться розділ Видатні діячі і край нашої «Краєзнавчої книги».
Тож ознайомтесь онлайн і приходьте до нашої бібліотеки.
Матеріал підготувала головна бібліотекарка РЦІ «Харківщина» Наталія Грайворонська
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина»