Талановита просвітителька народу

До 175-річчя від дня народження Христини Данилівни Алчевської

Підготовлено у 2016 році

 

 

Христина Данилівна Алчевська, у дівоцтві Журавльова, народилася 16 квітня 1841 р. (за іншими даними 1843 р.) у повітовому містечку Борзна Чернігівської губернії у дворянській родині. Батько – Данило Журавльов, викладач міського училища, мати – Аннет Вуїч, дочка генерала, героя війни 1812 р. Як згадують сучасники, Христина, хоч і була самоучкою, виділялася серед інших рідкісною начитаністю і прагнула застосувати свою енергію й знання з користю для суспільства. Вона склала іспит на право викладати і у 1862 р. заснувала приватну безплатну недільну школу для жінок. Школа проіснувала до 1919 р. У цьому навчальному закладі в різний час здобули освіту майже 17 тис. жінок.

Школа Алчевської була навчальним закладом, який давав освіту значно ширшу, ніж звичайна недільна школа, крім того вона була методичним центром початкової освіти дорослого населення в Російській імперії. Викладачі – “недільники” на чолі з Х.Д.Алчевською у своїй практиці використовували передові освітні методики. Поряд з уроками в недільній школі великого значення надавали позакласній роботі. Унікальним явищем у діяльності Харківської приватної жіночої недільної школи став музей наочних посібників (таблиць, картин, альбомів, історичних та географічних карт, манекенів, чучел тощо) – єдиний у своєму роді, якого не мала жодна початкова школа Російської імперії. У 1896 р. музей налічував 434 експонати, причому, були посібники, спеціально виготовлені для цього музею.

Алчевська була однією із засновників Харківського товариства поширення в народі грамотності, а також Першої безплатної народної бібліотеки-читальні. Поряд з просвітницькою, Христина Данилівна займалася літературною і науково-педагогічною, бібліографічною діяльністю.
Померла Христина Данилівна 15 серпня 1920 р. у Харкові.

На виставці представлені книги минулих років і нові видання, які нещодавно поповнили фонд нашої бібліотеки.

- Список літератури до виставки “Талановита просвітителька народу”
- Христина Данилівна Алчевська та її внесок у розвиток народної освіти : біографічна довідка

 

 

Прокрутити вгору